اولین مجمع عمومی هیات موسس کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران صبح سی و یکم اردیبهشت در دفتر دکتر محمدرضا عارف برگزار شد. محمدرضا عارف در این مراسم با تبریک فرارسیدن اعیاد شعبانیه گفت: باید همزمانی برگزاری این نشست را با اعیاد شعبانیه به فال نیک گرفت.

معاون اول دولت اصلاحات با اشاره به چگونگی روند تاسیس این کانون صنفی اظهار داشت: پیشنهاد اولیه برای تاسیس این کانون از سوی گروه هزار استاد در انتخابات ۹۲ شکل گرفت که در ۱۷ تیر ۹۲ مراسمی را به منظور تقدیر از بنده در دانشکده فنی برگزار کردند.

در آن مراسم دوستان و همکاران بیان کردند که تا به امروز یک تشکیلات فراگیر صنفی که از پتانسیل اساتید دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی برای برنامه‌های توسعه‌ای، نقد و مشاوره در این‌باره و همچنین نهادی که پیگیر مطالبات صنفیشان باشد، وجود ندارد.

 

معاون اول دولت اصلاحات با بیان اینکه بعد از آن جلسه کارگروهی برای تاسیس کانون صنفی استادان دانشگاهی تشکیل شد، یادآور شد: متاسفانه قبل از این کانون نهادی وجود نداشت که این مسئله را پیگیر باشد و اگر هم بود با توجه به بی‌مهری‌هایی که در ۸ سال قبل صورت گرفت کارایی خود را از دست داده بود و فعال نبودند و بنابراین پس از ۴۰ روز از تاسیس این کارگروه به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که تشکیلاتی در این باره تشکیل شود.

دکتر عارف ادامه داد: برای گرفتن مجوز این نهاد دو دیدگاه و راهکار داشتیم؛ نگاه اول، این بود که مجوز از سوی معاونت اجتماعی گرفته شود و نگاه دوم این بود که برای فراگیری از سوی کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مجوزهای لازم را بگیریم و در آخر به این نتیجه رسیدیم که درخواست خود را به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب بدهیم که البته از زمانی که درخواست خود را دادیم تا موقعی که موافقت اصولی با آن شد دقیقاً یک سال طول کشید و البته ایراداتی نیز گرفته شد که ما آن را اصلاح کردیم.

وی با یادآوری اینکه مسئله کانون در یک فضای صمیمی، کار‌شناسی و همدلانه در حال انجام است عنوان کرد: ما تمام تلاش خود را کردیم تا قبل از صدور مجوز در دانشگاه‌ها ورودی نکنیم.

پس از صحبت‌های دکتر عارف، دکتر ناصر سلطانی عضو هیات موسس کانون صنفی استادان به بیان آخرین تغییرات صورت گرفته مدنظر وزارت کشور پرداخت و این تغییرات به تصویب اعضای هیات موسس رسید. در ادامه نیز نماینده وزارت کشور به بیان نظراتش پرداخت.

در این نشست هیات رئیسه کانون صنفی استادان دانشگاهی و شورای مرکزی و بازرسان این نهاد مدنی مشخص شدند و آیین‌نامه‌های این کانون و همچنین منشور اخلاقی آن به تایید هیات موسس رسید.

پس از این نشست، محمدرضا عارف در خصوص چرایی تشکیل این کانون صنفی گفت: در انتخابات ۹۲ نیز یک‌هزار استادان دانشگاهی از من حمایت کردند که پس از کناره‌گیری من این رقم به دو هزار استاد رسید که از آقای روحانی حمایت کردند. پشتوانه اولیه این کانون از اینجا نشات گرفت.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به اینکه عدم وجود یک تشکل فراگیر برای استادان وجود نداشته است، اظهار داشت: ما به این جمع‌بندی رسیدیم که یک تشکلی را در این باره راه‌اندازی کنیم و در همین رابطه یک بحث چندین ماهه را داشتیم که در خصوص جهت‌گیری‌های آن بود که در ‌‌نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که یک تشکل صنفی که می‌تواند در راستای علم و تولید دانش و ارتقای دانشگاه کمک کند تشکیل بدهیم.

وی تشکیل کانون صنفی استادان دانشگاهی را اقدامی ارزشمند دانست و افزود: در این کانون قرار نیست فقط مسئله صنفی استادان مورد بررسی قرار گیرد بلکه وظایف آنها درباره علم و فناوری، رفاه مردم و اجرایی شدن برنامه‌ها نیز مدنظر است و ما تلاش کردیم به همه ابعاد توجه کنیم و محدود به مسائل صنفی نباشیم.

دکتر عارف با اشاره به برگزاری نخستین مجمع هیات موسس این کانون در صبح امروز یادآور شد: البته ما کار خود را متوقف نکرده بودیم، اما حضورمان را منوط به مجوز و موافقت وزارت کشور کرده بودیم که خوشبختانه این درخواست مورد موافقت قرار گرفت.

رئیس بنیاد امید ایران عنوان کرد: کانون صنفی استادان دانشگاهی فعالیت سیاسی حزبی نمی‌کند. ما از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مجوز گرفته‌ایم که اگر زمانی اقدام و موضع‌گیری کرده باشیم شبهه نداشته باشند زیرا فعالیت دانشگاهی مرتبط به مسائل سیاسی است اما از انجام فعالیت سیاسی ابا داریم.

دکتر عارف تاکید کرد: کانون صنفی استادان دانشگاهی برای انتخابات مجلس لیستی نخواهد داد

تماس با ما

آدرس: تهران، خيابان جمالزاده شمالی، خيابان نصرت غربی، نبش کوچه جزايری، پلاک 1

تلفکس: 666574883-021

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمار بازدید کنندگان

8043852
امروز
دیروز
این هفته
این ماه
ماه قبل
کل بازدید
12731
15600
100536
240496
294456
8043852

پیش بینی امروز
16584