نشست مشترك شوراي مركزي كانون صنفی استادان دانشگاهي كشور  و كانون صنفي دانشگاه صنعتي شريف

شرکت کنندگان در این نشست: دكتر عارف، دكتر توفيقي ، دكتر فتوحي ، دكتر سلطاني ، دكتر غفوري آشتياني ، دكتر سيف،  دكتر پيش بين،دکتر کیانی،  دكتر بياتي ، دكتر احمديان،  خانم دكتر نصيري كناري،  دكتر اردلان ، دكتر كريمي پور

در این جلسه جناب آقای دکتر عارف رییس شورای مرکزی کانون صنفی استادان دانشگاهی کشور در سخنان مقدماتی با آرزوی قبولی  طاعات و عبادات شرکت کنندگان در جلسه در ماه مبارک رمضان، به تصمیم شورای مرکزی مبنی بر برگزاری جلسات مشترک با کانون های دانشگاههای کشور با هدف هم اندیشی و تبادل نظر و آشنایی هرچه بیشتر با خط مشی و  برنامه های شورای مرکزی در خصوص مشکلات صنفی اساتید، اشاره نمود.

ایشان همچنین اذعان داشتند، همواره در شورای مرکزی تاکید بر آن است که علاوه بر اقدامات مرکز،كانون های دانشگاهها نیز به صورت مستقل مسائل صنفي را دنبال كنند.

سپس آقای دکتر سلطانی دبیر شورای مرکزی کانون نیز ضمن ارائه گزارشی از روند جلسات مشترک با کانون دانشگاهها، افزود: كانون ها به گونه اي هدفگذاري شده اند كه بعنوان بازوی فکری و مشورتی در خدمت هيات رئيسه دانشگاه ها و دانشگاهیان باشند. دکتر سلطانی كانون صنفی استادان دانشگاه شريف  را منظم، فعال و در تعامل نزدیک با ریاست محترم دانشگاه معرفی نمود.  

در این جلسه آقای دکتر احمدیان و خانم دکتر نصیری نیز ضمن خوشامدگویی، گزارشی از فعالیت های کانون صنفی استادان دانشگاهی شریف به شرح زیر ارائه نمودند و در خصوص موارد مطرح شده تبادل نظر صورت پذیرفت:

  • از زمان تاسيس كانون مسائل مهم با اعضاء مورد  تبادل نظر قرارگرفت.
  • مكاتباتي با رياست محترم جمهوري و ریاست محترم مجلس در خصوص روند معيشتي اساتيد دانشگاه انجام گرفت.
  • كارهايي در داخل دانشگاه براي رفاه اساتيد صورت پذیرفت یک باغ بزرگ 6 هزار متري خرمالو از سوی دانشگاه در اختيار کانون قرار گرفت و برنامه ریزی شده است که با کمک خیرین  مجموعه اي  رفاهی براي اساتيد احداث شود.
  • در خصوص مسكن اساتید بویژه اساتید جوان هم کانون جلساتي را برگزار و پيگيري هاي خاصی را انجام داده است.
  • در خصوص بيمه اساتيد با بيمه هاي مختلف تكميلي مكاتبه كرديم و در حال پيگيري مي باشيم .

همچنین کانون دانشگاه صنعتی شریف برخی از مشکلات گریبانگیر اساتید را به شرح زیر اعلام نمود و برای برون رفت از این مشکلات از شورای مرکزی استمداد طلبید:

  • در خصوص اعضای هیات علمی دانشگاه که در مسافرت هاي خارج از كشور بعضا بدلیل کارهای علمی خاص با مشکل مواجه شده اند شاید بهترين مسير اين باشد كه از طريق آكادمي علوم آمريكا موضوع حل شود و كانون با آكادمي مذاكره داشته باشد.
  • مشکلات ویزا و مشکلات اقتصادی باعث شده است که اساتید کمتر سفر علمی داشته باشند و این نکته باعث مي شود كه اعتبار و مرتبه دانشگاه ضعيف بشود.
  • ‌در این جلسه همچنین جناب آقای دکتر فتوحی رییس محترم دانشگاه صنعتی شریف ضمن خير مقدم به شرکت کنندگان در جلسه در خصوص مشکلات برخي از اساتيد در سفرهای خارجی عنوان نمود، برخی از اساتید به توصیه های دستگاههای امنیتی  توجه نمی کنند و با ويزاي توريستي كار های علمي و آزمایشگاهی انجام می دهندکه غيرقاتوني تلقي می گردد. برخی دیگر نیز بعضاً كارهایشان را به صورت مبالغه انگيز بزرگ جلو می دهند و مورد سوء ظن قرار می گیرند. دکتر فتوحی افزود: درخواست می نماییم كه  این موضوع از طريق كميسيون آموزش عالی پیگیری شود تا شرايط براي سفر آسان اساتید  فراهم شود. دکتر فتوحی همچنین مشكل به كارگيري اساتيد بازنشسته  و پرداخت به اساتید را عنوان و اعلام داشتند ما در دانشگاه شریف اساتيدي داریم كه از صنعت پروژه مي آورند و با توجه به قانون منع بكارگيري نمي توان به آنها حقوق بيشتر از یک سوم حقوق قبلي آنها پرداخت نمود. ایشان اظهار نمود پاداش خدمت اعضاي هيات علمي در سال 97 هنوز پرداخت نشده است و این موضوع نیز باید مورد پیگیری قرار گیرد.
  • درادامه آقای دکتر عارف اذعان نمود: در جلسه رسمي كميسيون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس موضوع ارز دولتي را دنبال كرديم . البته تاكيد روساي دانشگاه هاي بزرگ اين بود كه ارز نيمايي اختصاص داده شود و ما به التفاوت ريالي آن را بدهند كه كميسيون فعلا به جمع بندي نرسيده است.

در خصوص مشکلات سفر اساتید، درخواست دارم كه مجددا" كانون مكاتبه اي با رئيس جمهور داشته باشد و درخواست نمايد كه موضوع مشکلات سفر خارجي اساتيد پیگیری شود.

همچنین با جناب آقای دکتر داوری رییس محترم  فرهنگستان علوم مذاکره خواهد شد تا با فرهنگستان علوم آمريكا مذاكره نمايند كه تسهيل گري نمايند.

کانون دانشگاه ها و شوراي مركزی بايد با هم  در خصوص مسائل مربوط به پاداش خدمت و بکارگیری برخی از بازنشستگان کلیدی مكاتبه و پیگیری نمایند.

موضوع جايگاه کانون  صنفي اساتيد در دانشگاه ها از دیگر نکاتی بود که در قالب سئوال توسط کانون صنفی دانشگاه صنعتی شریف مطرح شد و در این خصوص آقای دکتر توفیقی اینگونه پاسخ دادند:

اگر منظور از اين سوال حضور در اركان رسمي دانشگاه هاست . اين موضوع در هيچ كجا مرسوم نمي باشد. به دنبال عضو بودن در هيات رئيسه، شوراي آموزش و ... نباشيم. مكانيسم همکاری باید بر پایه تبادل نظر، ‌اخذ وقت از رئيس دانشگاه و  بیان نکات و معضلات باشد. در آيين نامه هاي اجرايي دانشگاه ها چنين عضويتي در نظر گرفته نشده است.

دکتر عارف نیز در پاسخ به این سئوال اعلام داشت، كانون يك تشكل صنفي ملي است، بنابراين فعاليت كانون قانوني است و حتی  به گرفتن مجوز از دانشگاه ها  نیاز ندارد ولی کانون ها با هدف اخذ امکانات از دانشگاهها اقدام  به اخذ مجوز از دانشگاهها نیز نموده اند.

صلاح نيست كه اعضاي كانون در تشكيلات رسمي دانشگاه ها عضو باشند و باید استقلال خود را حفظ كنند.

در این جلسه همچنین موضوع ضرورت توجه به حقوق اعضای هیات علمی و بویژه اساتید جوان تاکید شد و از آقای دکتر عارف درخواست گردید که از طریق مجلس موضوع را دنبال کند.

آقای دکتر عارف نیز توضیح دادند که در دوره ریاست جمهوری آقاي هاشمي حقوق اساتيد 3 برابر شد الان اين عزم را در كشور نمي بينيم. تدبير در پيگيري ها از سوی متولیان آموزش عالی وجود  ندارد. امسال به دليل مشكلات مالي شاید نتوان کاری كرد ولي از الان  براي بودجه سال آينده بايد اقدام نمود. ولي پيگيري براي حل مشكلات اساتيد جوان مي تواند قابل تسري به ساير اساتيد هم باشد.

در ادامه آقای دکتر فتوحی نیز عنوان نمود: ‌اساتيد جوان كه پيماني هستند نمي توانند مرخصي بگيرند ولي عليرغم اين مشكل، مرخصي مي گيرند و به خارج از کشور می روند. همترازي حقوق اساتيد دانشگاه های غیر پزشکی و دانشگاه هاي علوم پزشكي نیز بايد مورد توجه قرارگیرد.

در ادامه این جلسه آقای دكتر پيش بين  اذعان داشت: در هر زمانی که اساتيد درخواست افزايش حقوق بكنند، ساير بخش ها از جمله قضات،‌ معلمان و ... هم درخواست افزایش خواهند داشت. بنابراين بايد این موضوع برای اعضای هیات علمی تحت یک عنوان  ديگری که ایجاد حساسیت نکند  دنبال شود.

در این جلسه همچنین موضوع جذب اعضای هیات علمی  مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاد شد دانشگاه هاي بزرگ نامه اي به آقاي رئيس جمهوري بفرستند و اشاره شود که جذب هيات علمي از اختيارات خود دانشگاه است و با چند استدلال علمي و قانوني درخواست نمايند كه اين اختيار به دانشگاه هاي معتبر كشور برگردد كه مطابق سال 84 عمل شود.

سایر نقطه نظرات عنوان شده در نشست شورای مرکزی کانون و کانون دانشگاه صنعتی شریف:

دكتراردلان:

پس از 4 سال وقت آن رسیده است یک ارزيابي از كانون صورت پذیرد تا متوجه شویم مسائل حاد هيات علمي و دانشگاه تا چه اندازه توسط كانون حل شده است. اساسا جدا كردن كارهاي صنفي و سياسي مشكل است. الان در وضعيت بحراني هستيم، سياست هاي آمريكا موجوديت ايران را هدف قرار داده است. موضع گيري از سوي كانون ما شايد اثرگذار باشد. اعلاميه صنفي – تخصصي مي تواند موثر باشد.

دكتري ابري نيا:‌

نشست سالانه كانون در سال گذشته در دانشگاه تهران برگزار شد. بيش از 20 واحد كانون و نزديك به 3000 عضو داريم این پتانسیل بسیار خوبی است و بعنوان بازوی مشورتی برای حل مشکلات اساتید می توان از این پتانسیل استفاده بهینه نمود.

دكتر احمديان:

تا دانشگاه ها استقلال نگيرند و نتوانند برخي از منابع خود را تامين كنند نمي توانند از مشكلات خارج شوند. وزارت علوم تا كي بايد استقلال رأي نداشته باشند. بايد نقش شوراي عالي انقلاب كاهش پیدا كند.

جمع بندی

مقرر شد:

ü    همایش آسیب شناسی نقش دانشگاهها در توسعه کشور توسط کانون های صنفی اساتید دانشگاهی کشور برنامه ریزی شود.

ü    نشست سالانه  مسئولین کانون های صنفی دانشگاههای کشور برنامه ریزی و اجرا گردد. 

ü    مقرر شد شورای مرکزی کانون  و کانون های صنفی دانشگاهها براي حل مشكلات اساتيد در ابعاد مختلف رفاهی، معیشتی، سفر علمی، ارز ، جذب، پاداش خدمت، بکارگیری بازنشستگان کلیدی، جذب اساتید و دانشجو با اختیارات دانشگاهها و ...اقدامات و پیگیری های لازم را به انجام برسانند.

 

تماس با ما

آدرس: تهران، خيابان جمالزاده شمالی، خيابان نصرت غربی، نبش کوچه جزايری، پلاک 1

تلفکس: 666574883-021

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مسئولین اجرایی کانون

رییس شورا: دکتر محمد رضا عارف

نایب رییس شورا: دکتر جعفر توفیقی

خزانه دار : دکتر محمد حسن پیش بین

دبیر شورا: دکتر ناصر سلطانی

 

آمار بازدید کنندگان

1529198
امروز
دیروز
این هفته
این ماه
ماه قبل
کل بازدید
175
298
1565
5974
37404
1529198

پیش بینی امروز
480