انما یخشی الله من عباده العلما (فاطر-28)

 جناب آقاي دکتر روحانی

رئیس جمهور محترم و محبوب ایران

 کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران ضمن قدردانی و سپاسگذاری از فعالیت های ارزشمند دولت محترم تدبیر و امید و ایجاد یک فضای پایدار و امن در دوره فعالیت خود، حمایت خود را از جنابعالی و دستاوردهای دولت اعلام می دارد. لذا در شرایط فعلی کشور که نیاز به همدلی، وفاق و تلاش همگان بخصوص دانشگاهیان برای پیشبرد اهداف بلند مدت کشور و دستیابی به چشم انداز ترسیم شده 1404 ضروری و حیاتی است، لازم است تا به موضوع خطیر وضع معیشتی اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها که شاید از کلیدی ترین مجریان سیاست های کلان کشور باشند، رسیدگی شود. آنچه در ذیل تقدیم می شود درخواست قاطبه اعضای هیأت علمی است:

در کشور ما ظاهراً بر اساس اقوال بزرگان و مسؤلان، دانشگاه از جایگاه بسیار والا و بلکه عالی ترین مرتبه برخوردار است. از دانشگاه انتظار می رود تا به نیاز های روز جامعه پاسخ دهد. فارغ التحصیلان توانمند و کارآمد پرورش دهد که نه تنها برای مشاغل موجود مناسب باشند بلکه کارآفرین نیز باشند. دانشگاه باید در اقتصاد دانش بنیان نقش محوری و تعیین کننده داشته باشد، در تبدیل دانش به محصول و تکمیل زنجیره تجاری سازی برای ایجاد یک اقتصاد درون زا تلاش کند. نیازهای صنعت را دانشگاه باید برآورده کند. بنیه علمی و فنآوری در صنایع دفاعی و نظامی از مسیر دانشگاه تقویت می شود. برای اعتلای فرهنگ و هنر جامعه، دانشگاه مسؤل است. برای رفع مشکلات محیط زیست و یافتن راه حل برای خرابی های به بار آمده نگاه ها بسوی دانشگاه است. اگر به برجام حمله می شود استادان دانشگاهی برای پاسخگویی فراخوانده می شوند. در بحران های مداوم و همیشگی دست یاری به سوی دانشگاه دراز می شود...

اما مقایسه بودجه های اختصاص یافته هر ساله به دانشگاه و سایر بخش های کشور حاکی از یک روند بسیار نامتوازن و نادرست است. این اما مقوله ای است که در خور تحلیل و گزارش منحصربفرد دیگری است و مجال آن در این فرصت نیست. آنچه در اینجا مورد نظر است پرداختن به وضع معیشتی نگران کننده و مغایر شؤنات و مقام استادان دانشگاهی است.

استادان دانشگاهی که به هنگام تعریف و تمجید از آنان و در مقام پاسخگویی به مسؤلیت هایشان، با واژه های صدر این نامه مورد لطف و عنایت هستند اما در مقام عمل با واقعیت های ذیل آن مواجه اند!!!

اجازه دهید نگاهی به اختصار و اجمال به وضع حقوق، تورم و هزینه ها در طی سال های گذشته داشته باشیم. با توجه به تورم سالیانه در صورتیکه حقوق یک استادیار پایه 1 را در سال 92 با سال 54 مقایسه کنیم کاهشی برابر با 55 درصد و در مقایسه با سال 84 کاهش 26 درصدی مشاهده می شود. قدرت خرید یک استادیار پایه 1 در سال 92 در مقایسه با سال 54 به میزان 2/2 برابر و در مقایسه با سال 84 به میزان 3/1 برابر کاهش یافته است. از طرف دیگر هزینه خانوار طی دوره بین سال های 54 تا 92 به میزان  1212 برابر افزایش داشته در حالیکه حقوق یک استادیار پایه 1 به میزان 414 برابر افزایش یافته است. نسبت حقوق به هزینه خانوار در سال 54 برابر با 52/3 و در سال 84 برابر با 55/1 و در سال 92 برابر با 20/1 بوده است. نکته قابل توجه در اینجا در نظر گرفتن هزینه کل خانوارهای شهری در این محاسبات است و در صورتیکه متوسط هزینه کل خانوارهای با سرپرست هیأت علمی مبنای محاسبه در نظر گرفته شود این عدد به زیر 1 تقلیل پیدا می کند!

نگاه کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران به درخواست ترمیم و اصلاح حقوق اعضای هیأت علمی نگاه راهبردی برای تحقق اهداف آموزشی، پژوهشی و فنآوری کشور است. بدیهی است که عدم توجه لازم به صنف استادان دانشگاهی و خدای ناکرده نادیده گرفتن آنان عواقب مخرب و جبران ناپذیری برای کشور به بار می آورد از جمله:

  • عدم توانایی در جذب و حمایت از استادان جوان
  • عدم تمرکز استادان بر کار اصلی خود و پرداختن به حاشیه های ناشی از مشکلات معیشتی
  • مهاجرت نخبگان به کشورهای دیگر
  • چند شغله شدن استادان
  • تنزل کیفیت در فعالیت های آموزشی، پژوهشی و فنآورانه
  • کاهش انگیزه برای تلاش های مجدانه
  • تنزل جایگاه و شأن اعضای هیأت علمی در مقایسه با اقشار دیگر
  • عقب افتادگی علمی از رقبای منطقه ای و بین المللی

با توجه به مطالب فوق، به نظر می رسد که باید توجه جدی و مؤثری به دانشگاه و استادان دانشگاهی که محور اصلی فعالیت های توسعه ای و علمی و فنآوری در کشور هستند و مقاوم کردن اقتصاد و کشور بستگی مستقیم به تلاش آنان دارد، توسط جنابعالی و دولت محترم صورت پذیرد. هم اکنون در سال های حساس اقتصادی بسر می بریم و با توجه به نیاز به رشد اقتصادی بالا و با وجود تحریم ها و محدودیت ها و خطراتی که متوجه کشور است، راه کم هزینه و محتمل برای پیشرفت و حرکت روبه جلو، با حمایت قاطع و مستمر از دانشگاه در جهت ارتقاء سطح علم و فنآوری کشور امکان پذیر است. لذا کانون صنفی استادان دانشگاهی تقاضا دارد تا جنابعالی با مشورت کانون، هیأتی را برای بررسی وضع معیشتی استادان دانشگاهی و تصمیم گیری در خصوص اصلاح و ترمیم آن تعیین بفرمایید. انتظار می رود که تشکیل این هیأت و جمع بندی و نتیجه گیری مطالعات و بررسی ها لازم تا پایان خرداد ماه 96 به سرانجام برسد. کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران در کنار رئیس جمهور مورد وثوق مردم و با برخورداری از اعضای توانمند و صاحب نظر، آماده ارائه مشاوره در همه زمینه ها به دولت محترم می باشد. از خدواند متعال توفیق و سلامتی و استمرار خدمتگذاری برای جنابعالی و همکاران محترم دولت را خواهانیم.

                                                        محمدرضا عارف

                                                   رئیس کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران

 

رونوشت: جناب آقای دکتر محمد فرهادی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

تماس با ما

آدرس: تهران، خيابان جمالزاده شمالی، خيابان نصرت غربی، نبش کوچه جزايری، پلاک 1

تلفکس: 666574883-021

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مسئولین اجرایی کانون

رییس شورا: دکتر محمد رضا عارف

نایب رییس شورا: دکتر جعفر توفیقی

خزانه دار : دکتر محمد حسن پیش بین

دبیر شورا: دکتر ناصر سلطانی

 

آمار بازدید کنندگان

300789
امروز
دیروز
این هفته
این ماه
ماه قبل
کل بازدید
136
178
454
5468
7668
300789

پیش بینی امروز
360